صحبتهای سرکارخانم دکتر محمدیان‌متخصص اعصاب و روان

 

 

 

📌اختلالات روانپزشکی بعد از زایمان معمولا مشکلات متعددی بعد از زایمان برای مادر ایجاد میشود .

یکی از مشکلات شایع اندوه بعد از زایمان است.

📌اختلالات بعد از زایمان به سه دسته تقسیم میشوند:

1-غم و اندوه 2 –سایکوز3-افسردگی

📍1)اندوه مادر 2الی 3 روز بعد از زایمان ایجاد میشود و مادر دچار خلق گرفته و احساس ناامیدی میشود از هر 10 نفر 8 نفر به غم بعد از زایمان مبتلا میشود و داشتن سیستم حمایتی خوب برای درمان این دسته از مادران بسیار مناسب است….

📍2) سایکوز بعد از زایمان

سایکوز یا روان پریشی رفتار وافکارنا متعارف مادر نسبت به خود یا فرزندانش است در این حالت مادر احساس نگرانی، اذیت، هذیان و بد بینی از طرف خود یا اطرافیان به فرزندش دارد…..

از هر 1000نفر ممکن است 1نفربه سایکوز مبتلا شود و با مراجعه به پزشک باوجود اینکه جزء اختلالات شدید روانپزشکی است قابل درمان می باشد….

📍3)افسردگی بعد از زایمان

مهمترین عامل افسردگی بعد از زایمان تغییرات سطح هورمونی بدن است ولی ریز فاکتورهایی مانند سابقه ی افسردگی قبلی –منزوی و گوشه گیر بودن قبل مادر-مشکلات مالی و مهمتر از همه نداشتن سیستم حمایتی خوب می باشد..

📌اینگونه افراد باید از روش های درمانی اشتباه وپیشنهادی اطرافیان خودداری نموده و به پزشک متخصص مراجعه تا بر حسب علائم مورد نیازبیمار دارو تجویز شود داروهایی که کمترین عوارض جانبی را دارند.

📍📍نکته قابل ذکر : معمولا طول دوره افسردگی ممکن است 4تا6 ماه بعد از دوره بهبودی زمان ببرد و داروهایی که برای افسردگی مصرف میشود حدود 3تا4هفته زمان میبرد تا درمان آنها شروع شود واثراین داروها مانند یک مسکن ساده برای رفع سردردی موقت نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.