یک آسمان لبخند

لبخند

چگونه والدین می‌توانند در زندگی روزمره به کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه کمک کنند؟

والدین می توانند به کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه در اجتماع کمک قابل توجهی داشته باشند ، تا عزت نفس آنان تقویت شود ، دوست پیدا کنند‌، از نظر جسمی فعال باشند و رژیم درمانی خود را دنبال کنند.

ابتلا به یک بیماری مزمن می تواند کودک را دچار احساس افسردگی و ضعف کند. مشکلات یادگیری و رشد نیز ممکن است باعث ضعف در عزت نفس شود. راهکارهای مناسب برای تقویت عزت نفس  كودكان، داشتن اعتماد به نفس ، كنترل و مسئولیت هر چه بیشتر مراقبت از خودشان و به شرح زیر می‌باشد:

  • کودکان می توانند در مورد داروهای خود ،  اطلاعات بیشتری کسب کنند.
  • کودکان مبتلا به دیالیز باید برای مشارکت فعال در معالجه خود ترغیب شوند.
  • والدین  باید به فرزندان اجازه دهند تا در تصمیم گیری های درمانی شرکت کنند.۳

دوست یابی

كودكان مبتلا به بیماری مزمن کلیه ممکن است نسبت به هم سن و سالان خود قد كوتاهتر  یا تأخیردر رشد ذهنی داشته باشند. عوارض جانبی برخی از داروهایی که مصرف می کنند از قبیل افزایش وزن ، آکنه یا موهای صورت ممکن است باعث شود که دوستیابی برایشان سخت‌ باشد. شرکت در فعالیتهای منظم در کلاس و خارج از برنامه ممکن است کودکان را در بهبود مهارت‌های اجتماعی خود کمک کند. اردوهای تابستانی و برنامه های تفریحی برای کودکان دارای نیازهای ویژه می‌تواند مکان مناسبی برای دوست یابی جدید باشد.

 

شرکت در فعالیت های بدنی و ورزش

کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه باید برای شرکت در فعالیت های بدنی ، از جمله نرمش و ورزش تشویق شوند. به طور کلی ، ورزش مزایای جسمی و روانی دارد. والدین یا سرپرستان ممکن است از کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه محافظت کنند. با این حال ، آنها نباید سعی در محدود کردن فعالیتها داشته باشند ، مگر اینکه از طرف پزشک به آنها دستور داده شود. حتی ممکن است برخی از کودکان برای بیرون رفتن و بازی کردن تشویق شوند. والدین یا سرپرستان باید در مورد میزان فعالیت مناسب و ورزش های مناسب برای فرزند خود با پزشک فرزند خود مشاوره کنند.

کودکانی که پیوند کلیه داشته‌اند می‌توانند در ورزش شرکت کنند. همه ساله بازی‌های پیوند ، با حمایت بنیاد ملی کلیه ، به افراد دارای پیوند اجازه می‌دهد تا در رقابت دوستانه شرکت کنند و به جهانیان نشان دهند که پیوند امکان جدیدی را برای زندگی و سلامت فراهم می کند

 

حضور در مدرسه برای کمک به کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه  منجر به زندگی بهترمیشود. بسیاری از مردم از نحوه تأثیر بیماری مزمن کلیه بر کودکان آگاهی ندارند. مدیران، معلمان و همکلاسی‌های مدرسه باید در مورد تأثیرات بیماری مزمن کلیه آموزش ببینند و اطلاعات دریافت کنند.

 

کودکان مبتلا به نارسایی کلیه ممکن است هر هفته به دلیل دیالیز و قرارهای پزشکی از مدرسه بروند. این غیبت ها می تواند مشکلات یادگیری را در بسیاری از کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه باعث شود. والدین یا سرپرستان باید تمام تلاش خود انجام دهند تا اقدامات درمانی کودک در ساعات غیر از ساعات مدرسه انجام شود.

 

قانون آموزش تصریح می کند که هر کودک حق تحصیل مناسب را دارد و مدارس را راهنمایی می‌کند تا خدمات ویژه‌ای را ارائه دهند تا این کودکان بتوانند در حد ممکن در کلاسهای معمولی شرکت کنند. کودکان مبتلا به بیماری مزمن کلیه ممکن است به موارد نیاز داشته باشند:

 

  • تدریس خصوصی
  • توانبخشی حرفه ای
  • اقامتگاه ویژه

 

این نوع کودکان برای دریافت خدمات آموزشی ویژه، باید مورد ارزیابی قرار گیرند تا ببینند اگر ناتوانی دارند، یک برنامه آموزش فردی که توسط مدرسه یا مراکز مربوطه برای آنها فراهم شود را دنبال کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.