خانه » خیریه درمانی حضرت ابوالفضل اصفهان » درباره ما » خدمات جانبی

خدمات جانبی

مراقبت‌های بعد از کاشت حلزون گوش همواره یکی از دغدغه های مهمِ مددجویان می باشد. ایمپلنت کاشت حلزون یک وسیله الکترونیکی است که قدرت شنوایی افرادِ کم شنوا را بهبود می‌بخشد. انجام این روش برای افرادی که داری اختلالات شدید شنوایی در گوشِ داخلی هستند، توصیه می‌شود.

بعد از کاشت حلزون، درد خفیف تا متوسطی در پشت گوش احساس می‌شود. همچنین بُروز سردرد و سرگیجه بعد از انجام جراحی جز عوارض موقتی جراحی کاشت حلزون می‌باشد که این عوارض ممکن است تا یک هفته بعد از جراحی ادامه داشته باشد.

 ایمپلنت کاشت حلزون دارای بخش‌های زیادی است؛ از جمله فرستنده، میکروفون، گیرنده، پردازنده، باطری‌ها و الکترود. قسمت‌های خارجی کاشت حلزون شامل میکروفون، پردازنده و فرستنده هستند که از بیرون قابل مشاهده می‌باشند. قسمت خارجی ایمپلنت کاشت حلزون به نگهداری و مراقبت منظم و مکرر نیاز دارد. افرادی که با نوع صدای کاشت حلزون آشنا باشند؛ خیلی سریع‌تر متوجه هر گونه تغییر در کیفیت صدا می‌شوند. تغییرِ کیفیت صدا به معنی خرابی قسمتی از ایمپلنت کاشت حلزون است.

توصیه می شود قسمت خارجی ایمپلنت به صورت منظم تمیز شود. گاهی اوقات دستگاه را از نظر کثیفی و یا داشتن رطوبت چک کنید چرا که رطوبت، باعث خرابی و یا اختلال در عملکرد ایمپلنت کاشت حلزون میشود. برای تمیز کردن دستگاه می‌توانید از یک پارچه خشک و نرم استفاده کنید. در هنگام استفاده از اسپری مو بهتر است از دستگاه در برابر افشانه اسپری محافظت کنید.

لازم به ذکر است، برخی از قسمت‌های دستگاه در طی مدت زمانی مشخص نیاز به تعویض پیدا می‌کنند. محافظ و پوشش میکروفون باید هر سه ماه یک بار تعویض شود. رطوبت محل زندگی، تعرق زیاد و یا تغییر در کیفیت صدا منجر به تعویض این پوشش، زودتر از حد انتظار می‌شود. باطری دستگاه نیز به طور مکرر نیاز به تعویض دارد. بنابراین انجمن خیریه بهداشتی و درمانی حضرت ابوالفضل (ع) با توجه به شرایط هر مددجو و تصمیمِ کارگروهِ درمان، در حد توان خویش، کمک هزینه تعویض دستگاه را به مددجویان خود پرداخت میکند.